“Vjera u Boga Spasitelja danas” tema je 53. teološko-pastoralnog tjedna svečano otvorenog 22. siječnja u Međubiskupijskom sjemeništu na zagrebačkoj Šalati. Taj jedinstveni skup Katoličke Crkve u hrvatskom narodu, koji organizira Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, traje do 24. siječnja.
Istaknuo je i da Papa neumorno ukazuje na sve oblike laicizma koji nastoje isključiti Boga iz javnog života, služeći se negativnom tolerancijom. Ta negativna tolerancija, prema kardinalovim riječima, zapravo sve više vodi k netolerantnom zahtjevu neke nove, kvazi religije, koja tvrdi da ima opću vrijednost jer je razumna. Tako se, primijetio je, u mnogim slučajevima danas uime tolerancije zanemaruje tolerancija.
Primjećujući kako se pod tim pritiskom pojedini vjernici povlače u anonimnost i njihov se glas gubi u nametnutom strahu, kardinal je poručio da je zadaća Crkve da “rasvijetljena Duhom Svetim ohrabruje vjernike te moli za njih radost Božje blizine, jer povijest čovječanstva je u Božjim rukama, premda se ponekad čini da njome upravljaju i da je vode moćnici ovoga svijeta. Zato se od vjernika upravo danas traži odlučno i konkretno svjedočenje riječju i opredjeljenjem svoga životnog stava”.
“Budući da je kršćaninovo svjedočenje po svojoj naravi javno, vjera ni u kojem slučaju ne može biti potisnuta samo u privatnu sferu”, zaključio je zagrebački nadbiskup.
Pozdravljajući sudionike skupa, apostolski nuncij u Hrvatskoj nadbiskup Alessandro D’Errico donio je posebni blagoslov pape Benedikta XVI. za ovaj TPT. Prenio je da se Sveti Otac raduje zbog izbora teme skupa koju smatra vrlo važnom za put kojim su kršćanske zajednice pozvane hoditi u ovoj Godini vjere, put nove evangelizacije koji je njemu tako drag.
Uime Biskupske konferencije BiH i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Sarajevu skup je pozdravio vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, istaknuvši da je tema TPT-a važna kako bi Crkva u hrvatskom narodu postala svjesna svojih korijena, ali i izazova koji su pred njom. Skup su pozdravili i rektor Sveučilišta u Zagrebu dr. Aleksa Bjeliš i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
Otvarajući TPT, dekan zagrebačkog KBF-a dr. Tonči Matulić posebno je zapitao što zapravo znači riječ danas u naslovu Vjera u Boga Spasitelja danas? “Ako zastanemo i dublje se zamislimo nad značenjem riječi danas u kontekstu naslova, otvorit će nam se oči za prepoznavanje kulturne situacije koja je obilježena dubokim, složenim i napetostima ispunjenim preobrazbama pa čak i teškim lomovima. Prepoznavanje kulturne situacije pomaže da ‘danas’ ne shvatimo u smislu kvantitativnoga vremena. ‘Danas’ treba shvatiti u smislu kvalitativnoga vremena koje otkriva kulturnu situaciju vremena iznutra. Iz gledišta kvalitativnoga vremena puca eshatološki pogled na kulturno stanje sadašnjosti. A naše stanje je kriza. Kriza je drugo ime za ‘danas’. Kriza koja ne zahvaća ovo ili ono u našim životima, nego nagriza i rastače same temelje. Drugi vatikanski koncil naučava da je posrijedi, ipak, samo kriza rasta. S krizom rasta misao nam odmah leti do evanđelja: “Ako pšenično zrno, pavši na zemlju, ne umre, ostaje samo, ako li umre, donosi obilat rod”. Današnje stanje krize je istovremeno bremenito umiranjem i rađanjem, smrću i životom, a to znači radostima i nadama, žalostima i tjeskobama ljudi našega vremena pa i nas vjernikâ”, rekao je dr. Matulić.